Prvé zoznámenie a rozbehnutie tohto malého zázraku. Doteraz, keď som chcel rozbehať nejakú malú „hračku“, napríklad len hlúposť ako rozblikať malú LED ku, poväčšine som použil Arduino (Uno alebo Mega). Vrcholne mi ale nesedelo písať niečo v C_čku. Jeden môj kamarát ma navnadil a dotlačil vyskúšať raspberry Pico. Doterajšie skúsenosti som mal len s ich väčšími bratmi (3, 4 alebo zero) kde sa dal bežne nainštalovať linux.
Pico využíva MicroPython – toto je jeho najväčší bonus. Poďme si ho teda rozbehať. Budeme potrebovať PC s windowsom a PiCO. Upozorňujem na kábel, ktorým budete prepájať PICO a PC. Doma som mal 4 káble USB_A-MicroUSB a len jeden z nich fungoval (väčšina funguje len na nabíjanie).
Celý návod nájdete na originálne stránke v Angličtine https://projects.raspberrypi.org/en/projects/getting-started-with-the-pico/0
V prvom rade si treba nainštalovať program Thonny (https://thonny.org/) pravá horná strana download.
Na raspberry Pi Pico nájdeme tlačidlo BOOTSEL – ktoré budeme držať keď budeme pripájať USB k PC. Toto prepne vaše Raspberry Pi Pico do režimu veľkokapacitného úložného zariadenia USB. Windows vám otvorí okno, ako keby ste pripojili USB kľúč. Toto môžete smelo zavrieť a otvoriť Thonny.
Po spustení programu Thonny treba kuknúť do pravého dolného rohu a kliknúť na „python“
V zozname by mal byť na výber raspbery.
Zobrazí sa inštalácia firmware, stlačiť inslall. Poprípade bude chcieť vybrať ktoré PICO používate (WH alebo H).
Pozrite sa na panel Shell v spodnej časti editora Thonny.
Mali by ste vidieť niečo takéto:
Zadajte príkaz:
print("Hello")
Mali by ste vidieť niečo takéto:
Shell je užitočný na to, aby ste sa uistili, že všetko funguje a vyskúšajte rýchle príkazy. Je však lepšie umiestniť dlhšie programy do súboru. Thonny môže ukladať a spúšťať programy MicroPython priamo na vašom Raspberry Pi Pico. V tomto kroku vytvoríte program MicroPython na zapnutie a vypnutie zabudovanej LED diódy v slučke.
from machine import Pin, Timer
led = Pin(25, Pin.OUT)
timer = Timer()
def blink(timer):
led.toggle()
timer.init(freq=2.5, mode=Timer.PERIODIC, callback=blink)
Kliknutím na tlačidlo Spustiť spustíte kód.
Thonny sa opýta, či chcete súbor uložiť na Tento počítač alebo zariadenie MicroPython . Vyberte zariadenie MicroPython .
Pre verziu s wifi modulom použite nasledujúci kód, nakoľko sa nenachádza na pine 25
from machine import Pin, Timer
led = Pin("LED", machine.Pin.OUT)
timer = Timer()
def blink(timer):
led.toggle()
timer.init(freq=2.5, mode=Timer.PERIODIC, callback=blink)